Ризикована сексуальна поведінка та генетичні зміни: У МОЗ назвали наслідки вживання алкоголю


Очільниця МОЗ Уляна Супрун назвала науково обґрунтовані факти про незворотні наслідки вживання алкоголю на здоров’я. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.

Алкоголь не рятує від депресії

Тверезники та люди в стані алкогольного сп’яніння мають приблизно однакові шанси розвинути депресію — 70% та 80% відповідно. Тоді, як люди, що п’ють келих вина щодня, мають найнижчі шанси. Втім, зазначила Супрун, люди часто не п’ють вимушено: через хронічні хвороби чи брак грошей, тож можуть впасти в депресію не через нестачу етилового спирту в крові, а через свою життєву ситуацію та брак спілкування з друзями.

“Вміти пити” – погано

Якщо людина п’є і не п’янішає, значить, її ферменти алкогольдегідрогенази вправно руйнують алкоголь. Тоді людина продовжує “накидуватися”, бо не відчуває сп’яніння і гадає, що все під контролем. Але спирт в печінці стає оцтовим альдегідом — сполукою також токсичною для організму. І руйнувати його мають уже інші ферменти, які можуть діяти повільно.

Алкоголь не подовжує життя

І навіть навпаки. Преса та блоги поширюють міф, начебто кава та алкоголь подовжують життя — довгожителі п’ють і те, і те. Але це викривлення та перекручування інформації. Ровесники століття з чаркою та філіжанкою просто мають хороші гени, та, ймовірно, інші бонуси буття.

Поєднувати каву та алкоголь не можна  

Це офіційна заборона, на додачу до того, що алкоголь шкідливий. Та і в разі похмілля кава допомагає не усім. З іншого боку, кофеїн допомагає подолати абстинентний синдром, тобто якщо людина пила і раптом вирішила зав’язати. Крім цього, кава істотно знижує ризик раку печінки, особливо в людей, що перехворіли на гепатит С і зловживають алкоголем, але якщо вони вже не п’ють.

Мозок жінок та чоловіків реагує на алкоголь по-різному

У жінок, що страждають на алкоголізм, в мозкові суттєві збільшені ділянки, що відповідають за задоволення та заохочення поведінки. А в чоловіків навпаки. При цьому алкоголь в чоловіків викликає вдвічі більший викид дофаміну (медіатору, що бере участь в заохоченні), ніж в жінок. Цим нині пояснюють більшу поширеність алкоголізму серед чоловіків. Також науковці вважають, що мозок жінок більш вразливий до пошкодження алкоголем.

Алкоголь погіршує здатність міркувати логічно та раціонально

Часто при цьому активується ризикована сексуальна поведінка, тобто незахищений секс з випадковими партнерами. З іншого боку, падіння тиску через сильну інтоксикацію подекуди робить ерекцію неможливою, а алкоголізм вважають передвісником сексуальних негараздів.

Алкоголь змінює роботу низки генів

Серед них, залучені до обміну холестерину, підтримання цілісності судин, нейропластичності, та рецепторів нейромедіаторів. Ці зміни називаються епігенетичні, тобто поверх генів нанесли мітки, які змінили активність генів. Досить часто епігенетичні зміни тривалі і навіть можуть передаватися наступним поколінням.

Алкоголізм призводить до того, що гени запускають різні процеси — мозок гірше контролює поведінку, рівень холестерину та запальний фон в тілі зростають. Часто це поєднується із накопиченням вісцерального жиру — універсального покажчика ранньої смертності, особливо в чоловіків.

Втім, епігенетичні зміни і запалення внаслідок алкоголізму та вісцерального ожиріння можна частково спинити завдяки фізичним навантаженням та відмові від алкоголю.

Раніше Супрун зібрала корисні поради щодо вживання алкоголю. Серед іншого вона зазначила, що в цілому твердження, що антибіотики не можна поєднувати з алкоголем – міф. Водночас наголосила, що безпечної дози алкоголю не існує.

Джерело: tsn.ua

 

Поділитися новиною:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *